10
Eki

IZMIR RAYLI GARDROP MODELLERI

Mobilya pazarında geniş bir ürün yelpazesinde sunulan sürgülü dolaplar bağımsız olarak monte edilebilir. Bunların türleri nelerdir ve özellikleri nelerdir?

Özelliklerine ve kombinasyonlarına bağlı olarak, tüm gardroplar birkaç kategoriye ayrılabilir. Her şeyden önce, gövde ve gömülü modelleri ayırt etmek gerekir. Adından da anlaşılacağı gibi, ilkinin ana özelliği ayrı bir muhafazadır, gömme olanlar ise odanın duvarları ve tavanı ile tek bir bütün oluşturur. Bu kategoride, gömme ve triküspit dolaplar arasında ayrım yapmak hala mümkündür: bunlar, alt, çatı veya duvarlar gibi ayrı gövde elemanlarının mevcudiyeti ile tamamen batık olanlardan farklıdır.

Biçim ve Modeller

Sürgülü dolaplar farklı bir şekle sahip olabilir. Bu nedenle, geleneksel olanın dikdörtgen şeklinde yapılmış düz bir dolap olduğu kabul edilir. Bu tür modeller hem kasa hem de yerleşik olabilir ve geniş bir yelpazede satılır.Başka, daha orijinal şekiller vardır: örneğin, köşeli L şeklinde (iki duvara monte edilmiş), üçgen (iki duvarı çapraz olarak birleştirir ve bir üçgen oluşturur) ), yamuk ve yarıçap. İkincisi, odanın işlevini ve işlevselliğini korurken, standart olmayan özel tasarım ve kurulum karmaşıklığından farklıdır.

Hangisinin bu veya bu tipe ait olduğuna bakılmaksızın, gardrop, sırayla oda tipine göre belirlenen alıcının gereksinimlerini karşılamalıdır. Sürgülü gardrop evrensel bir mobilya parçasıdır; doğru seçilmişse, yerinde ve oturma odasında, yatak odasında ve koridorda olacaktır. Bazen balkonlara ve sundurmalara dar düz gardroplar kurulur.

Tasarım özellikleri

Şekli, tasarımı ve amacı ne olursa olsun, gardırobun bazı tasarım özellikleri vardır. Her şeyden önce, bunlar kapılar: Kapıların hareket ettiği rayların kullanımından oluşan sürgülü sistemler her zaman kullanılır. Gardırobun diğer gardrop, gömme dolap ve gardrop modellerinden ayıran açık unsurudur.Ayrıca, yapılarındaki çoğu modelde farklı alanlara, çekmecelere, kemerlere ve giysiler için çubuklara sahip birkaç bölme bulunur.

Sürgülü gardrop genellikle sonraki yerleşimi için seçilir. Kurulacak en popüler yerlerden biri bir niştir (iç mekanda varsa). Bir niş içine yerleştirilmiş hem gövde hem de gömme düz bir gardrop, örneğin sınırlı bir alandaki ferahlığın önemli bir rol oynadığı koridorda gerçek bir bulgudur. Elbette daha boyutlu modeller var – bazıları tüm duvara monte edilebilir, böylece iç mekanın ortak bir görsel bileşenini oluşturur.

Tasarımı siz seçiniz

gardrop bağımsız olarak monte edilebilir ve kurulabilir, bu görev oldukça ortalama bir zanaatkarın gücü dahilindedir, hatta kendi kilerinizden bile yapabilirsiniz. Bu yaklaşım paradan tasarruf edecek ve bireysel isteğe en uygun modeli alacaktır. Ancak kendi kendine montajda, doğrudan modele odaklanmak en iyisidir – bunlar inşaat ve kurulumda en basitleridir.

Avantajlar ve dezavantajlar

Kapasite En önemli faydalı özelliklerden biri. Pratiklik ve ihtiyaç duyulan her şeyin yeri için geniş bir alan, bu tür dolapların orijinal görevleriyle – eşyaların depolanmasıyla tamamen başa çıkması anlamına gelir.

İşlevsellik. Çoğu modelin iç yapısı, birkaç bölme, raf ve çekmecenin varlığını varsayar. Bu, kabini çeşitli eşyaları tutmak için uygun hale getirdiği için şüphesiz uygundur.

Güvenilirlik. Aslında gardrop tasarımındaki tek zayıf nokta kapıdır. Ancak kapıların kendisinden, tekerleklerden ve kılavuzlardan oluşan bu kayar yapı bile özel bakım gerektirmez zaman zaman durumunu kontrol etmek yeterlidir. Ancak bu nesneler üzerinde kendi kendine montaj yaparken özel dikkat gösterilmelidir. İyi seçilmişler, yeterince uzun süre dayanabilirler.

çok yönlülük Sürgülü gardrop artık metrekare tasarruf etmeyi mümkün kılan ve koridorda kurulum için tasarlanan pratik bir seçenek olarak görülmemektedir. Aksine, yer hemen hemen tüm modern dairelerin iç kısmındadır.Şekil, boyut ve tasarıma bağlı olarak sürgülü gardroplar yatak odasına, oturma odasına ve ofise kurulabilir ve sunduğu geniş ürün yelpazesi. üreticiler tüm istekleri karşılamaya izin verecek.

Evde monte etmek hiç de şaşırtıcı değil. Ek olarak, kendi kendine monte edilen bir dolap, oda ve kişisel gereksinimleri tam olarak karşılayacaktır. Aynı sonucu elde etmek için tek seçenek, bir mobilya şirketinde bireysel bir sipariş modelidir, ancak alıcıya büyük miktarda paraya mal olacaktır.

Kendi kendine montajın avantajları

Bu, hem tasarım hem de form, malzemeler ve genel olarak gelecekteki dolapların her öğesi için geçerlidir: kendi kendine montaj ile her şeyi kişiselleştirebilirsiniz.

Bireysel düzen

Kabinin iç dolgusu bağımsız olarak belirlenir. Giysiler için bölmelerin, çekmecelerin, çubukların ve / veya çekmece askılarının varlığı veya yokluğu, bireysel gereksinimlere göre seçilir.

Mobilya pazarında sunulan en geniş model yelpazesine rağmen, gereksinimleri tam olarak karşılayan mükemmel seçeneği bulmak her zaman mümkün değildir. Kendi kendine montaj bu sorunu çözer.

Odanın özelliklerini dikkate alma / kusurları gizleme imkanı

Duvarların düzensizliği, iletişimin sürekliliği, standart olmayan niş – tüm bu özellikler, bireysel bir proje oluşturulurken dikkate alınır ve odanın alanının daha verimli kullanılmasına izin verir.

Nakit tasarruf

Tabii ki, malzeme alımı, kendi kendine montaj ve kurulum, hazır mobilya alımından veya özellikle sipariş üzerine imalatından çok daha ucuza mal olacaktır.

Bu nedenle, kendi kendine montajın inkar edilemez avantajları vardır. Buna rağmen, işte ortaya çıkabilecek ve onu karmaşıklaştırabilecek bazı zorluklar var.

Bu nüansları ayrıntılı olarak anlamak için gardrop tasarımını incelemek gerekir. Orijinal modeli toplayabilecek benzersiz bir bireysel proje oluşturabilirsiniz. Gelecekteki dolapların sanal bir düzenini oluşturmanıza izin veren programlar iyi bir yardım olabilir – örneğin “Pro100” veya “Temel mobilya üreticisi”.

Gerekli model tipi seçilip ölçüler alınıp proje yapıldığında malzeme seçimine geçilmesi gerekmektedir.

Malzemeler ve araçlar

Ahşap, mobilya imalatında kullanılan geleneksel bir malzemedir. Asil, dayanıklı ve güvenilir … Mükemmel mi? Ne münasebet Ahşap neme karşı hassastır. gardrop bir niş içine yerleştirilmişse (ve çok yaygınsa), kapıları açtığınızda, ahşap için son derece olumsuz olan nem seviyelerinde bir fark vardır. Ahşaptan bir dolap yapmaya karar verildiyse, malzemeye dikkatle davranılmalıdır.

Duvar kaplaması özel bir işlem gerektirmez, ancak kapı çerçeveleri yine de ahşaptan yapılmalıdır. Aynı zamanda, onlar için ahşap çok dikkatli bir hazırlık gerektirir ve yine de nem değişimlerine karşı hassastır.

Alçıpan

Kullanımı kolay, ancak son derece kırılgan malzeme. Alçıpandan gardrop yapmanın zorluğu, metal bir destek yapısı kurma ihtiyacıdır: sonuçları her zaman beklentileri karşılamayan zahmetli bir iştir.Alçı levhanın kendisi destekleyici bir yapı olarak kullanılamaz. GCR’nin gardrop malzemesi olarak kullanım için kesinlikle kaybedilen bir seçenek olduğunu açıkça söylemek imkansızdır, ancak kullanımı sadece belirli durumlarda uygundur.

Laminat, MDF, Sunta

gardrop üretimi için bu malzemeler çeşitli nedenlerle en iyisi olarak kabul edilir. İlk olarak, dayanıklı ve güçlü ahşabın iyi niteliklerine sahiptirler. İkincisi, ahşabın aksine nemdeki değişikliklere karşı duyarsızdırlar. Bununla birlikte, bu malzemelerin nemi emme eğiliminde olduğunu hatırlamak önemlidir, bu nedenle bunlardan mobilyalar dikkatli ve dikkatli kullanım gerektirir.

Kontrplak ve sunta

Ayrıca kontrplak ve sunta ürünlerini de vurgulamalıdır. Sunta ve lif levha arasındaki temel fark, lifin kendisinin yapısıdır. Suntanın avantajı uygun fiyattır, ancak aynı zamanda malzeme vidaları ve çivileri tutmaz ve çevreye zarar vermez.

Hurda malzemelerden düz bir dolap kapağı monte etmek de mümkündür – bu maliyetleri en aza indirir – ancak en iyi kaliteyi elde etmek için iyi malzemelere yatırım yapmak daha iyidir.Ayrıca eski atık malzemelerden dolap elemanları yapmak iyi bir fikir değildir. Daha sonra, kapılar için bileşenler satın almak gerekir: kılavuzlar, tutamak görevi gören dikey sütunlar, bir dizi tekerlek silindiri ve kapı kilidi.

Kapılar mobilya panellerinden yapılabilir. Genellikle yüksek kaliteli ağaçlardan yapılırlar ve çevrimiçi mağazalarda yaygın olarak satılırlar.

Dolap üretimi için gerekli araçlar arasında demir testeresi, tornavida, bıçak, kürek, spatula, demir ve ölçüm ekipmanı bulunur: seviye (çek), kare rulet. Bu, mobilya montajı ve montajı için temel bir kittir.

Kendiniz nasıl yapılır: adım adım talimatlar

Ev yapımı gardırobun hazır gardroplara avantajı nedir, önceki bölümlerde açıklanmıştır. Şimdi doğrudan montaj sürecinin kendisi hakkında konuşacağız.

İlk aşama: Tasarım

Yukarıda belirtildiği gibi, bu aşamada gelecekteki kabinin ölçümlerini almak ve görsel bir model yapmak gerekir. Normal bir çizim yapabilirsiniz, ancak en iyi seçenek üç boyutlu sanal bir model olacaktır.

Buna paralel olarak dolabın kurulacağı odanın ölçüleri alınır ve gerekli tüm hesaplamalar yapılır.Ankastre dolabın boyutları nişin boyutuna göre hesaplanmalı, ardından nişin boyutuna göre hesaplanmalıdır. iç bölmeler hesaplanır.

Tasarım çok ciddi ve önemli bir montaj aşamasıdır. Odanın boyutlarını doğru bir şekilde hesaplamak ve gelecekteki kabinin boyutlarında onlarla doğru dengeyi sağlamak gerekir. Montaj zemine yapılacaksa kasanın üst kısmı ile odanın tavanı arasında on santimetrelik bir boşluk bırakılmalıdır, aksi takdirde kabinet montajı yapılamayacaktır.

Biten projeler arasında farklı boyutlarda modeller bulunabilir, ancak ortalama değerler genellikle şu şekildedir: yükseklik – 2400 ml, derinlik 40-45 cm, genişlik – 1600 ml. Boyutları doğru bir şekilde hesaplamak için dolabın amacını belirlemek gerekir: içinde hangi eşyalar saklanacak? Buna dayanarak, hesaplamalar yapmanız gerekir.

Kabinin iç dolgusu da boyuta bağlıdır. Örneğin, çubukların takılmasına uygun standart bir derinlik değeri 50 santimetredir; Daha dar modeller için uzatılabilir askıların yerleştirilmesi tavsiye edilir.

Çerçevelerin, tepsilerin ve rafların boyutlarını belirledikten sonra, kapı boyutu hesaplamalarına dikkat etmeniz gerekir, bunlar kabinin iç boyutlarına göre yapılır. Örneğin tasarlanan kabinet standart genişliği 1600 milimetre ve 16 mm kalınlığında suntadan yapılmışsa kapıların genişliği 1600-2*16=1568 olacaktır. Yükseklik değerleri de aynı şekilde hesaplanmıştır. şekilde, sadece toplum dikkate alınmalıdır.

İkinci Adım: Çerçeve Montajı

İlk adım, gelecekteki kabinin çerçevesini monte etmektir. Üsse gitmeye başlamak için o podyumdur. Dolabın tabanı, bacaklara eşit bir yük uygulanacak şekilde döşenir. Kaide kelepçelerle monte edilir. Stabiliteyi sağlamak için arka duvara düzgün bir şekilde oturması gerekir.

Daha sonra yan paneller monte edilir. Uçlar, arka duvara iyi oturmaları için zımparalanabilir. Genel olarak, montaj ile bağlantılı olarak, gelecekteki kabinin güvenilirliğine çok dikkat edilmelidir. Bu noktada yan panelleri düzleştirmek için bir terazi kullanmak gerekir.

Bundan sonra raflar, çekmeceler ve diğer sürgülü elemanlar monte edilir, çubuklar monte edilir ve ikincisi önce sabitlenmelidir. Kutuları kurarken önce kılavuzlar, ardından tepki mekanizmaları, ardından cepheler monte edilir.

Üçüncü aşama: kapıların montajı

Prensip olarak, kapılar ahşap veya suntadan bağımsız olarak yapılabilir, ancak mobilya panelleri sipariş etmek daha iyidir.

Kapı montajı, bazı nüansları dikkate almanız gereken önemli ve önemli bir adımdır. Özellikle kapı çok büyük ve ağır olmamalıdır. Genişlik 700-800 milimetreden fazla çıkarsa, mümkünse üç kapı yerine üç kapı takmayı düşünmelisiniz, çünkü aşırı ağır kapılar kılavuzlar üzerinde ağır bir yük oluşturur, bu da dayanıklılığı azaltır ve hareket etmeyi zorlaştırır. Kapıların üst üste binmesi 5-7 santimetre içinde geçerlidir. Son olarak, bir kapı askı sistemi seçmeniz gerekiyor.

Üç yaygın seçenek vardır:

Alt ray en basit, en pratik ve güvenilirdir. Kapılar, birbirine çarpmadan kesinlikle kılavuzlar boyunca hareket eder. Kaliteli tekerleklerin seçimine özellikle dikkat edilmelidir, çünkü ana yükün üzerine düşer.

Monoray, her kapı için ayrı bir kılavuz ve her vagonda iki çift tekerlek kullanılmasını içerir. Yapının tavana bağlı olmasına rağmen, çoğu durumda alt ray kullanımı gereklidir.

Üst rayKapı kanadının hareketliliği, bu yöntemi en güvenilir olmayan hale getiren tavana sabitlenmiş kılavuza dayanmaktadır.

Önce kılavuzlar takılır, ardından stoperler takılır, ardından tekerlekler takılır ve sabitlenir. Her şey, kapı kuruldu!

Son aşama

Son montaj aşaması, aksesuarların kurulumunu içerir: kancalar ve kapı kolları. Bundan sonra, tasarım yapmak için zaman harcayabilirsiniz. Ayna camı genellikle kapıların dekorasyonunda kullanılır, ancak takma arzusu veya fırsatı yoksa, basitçe boyayabilirsiniz. Kendi kendine montajın bir diğer avantajı, bireysel gereksinimlere göre renk ve tasarım seçme yeteneğidir.

Tasarım örneği

Kendinden monteli gardırobun en büyük avantajı, tasarım seçimi için boş bir çektir. Mobilya pazarının çok geniş bir model yelpazesine sahip olmasına rağmen, ciddi bir kişiselleştirmenin gerekli olduğu durumlar vardır. Ve tasarım ve çizim aşamasında şekil ve boyutları belirlemeniz gerekiyorsa, kurulumdan sonra nasıl dekore edeceğinizi düşünmeye başlayabilirsiniz. Rengi değiştirin, süslemeler ekleyin veya çıkarın, modelin görünümünü isteklerinize göre özelleştirmek – bağımsız üretim ile mümkün hale gelir.

Gardırobun montajı için geleneksel yer salondur. Yerden tasarruf etmek için, dolap genellikle zeminden tavana kadar tüm alanı kapladığı bir niş içine kurulur. Dar bir koridorda, genellikle alanı görsel olarak genişletmeyi mümkün kılan ayna kapılı çift kanatlı veya triküspit dolaplar kurulur. Ek olarak, dolabın iç yapısı genellikle çok sayıda rafın ve büyük miktarda giysi ve ayakkabının saklanması için ekstra alanların kullanılmasını içerir.

Modern dairelerde gardroplar yatak odasına, oturma odasına, çalışma odasına ve hatta sundurma veya balkona yerleştirilebilir. Her durumda iç mekan, iç mekanın tasarlandığı genel stil tarafından belirlenir. Bazen gardroplar, iki odayı veya bir odayı bölgelere ayıran bir bölme olarak da kullanılabilir.

Sürgülü gardroplar, tavan arası veya giyinme odası gibi küçük odaların iç kısımlarına iyi uyum sağlar. Oda yeterince aydınlatılmamışsa, aydınlatmayı doğrudan kabine monte etmek mümkündür.

Kendi kendine yapılan gardırobun tasarımı sadece yaratıcının hayal gücü ile belirlenir, ancak içeriden öne çıkmadığı ve uyumlu bir toplantı amblemi oluşturduğu unutulmamalıdır.