18
Eyl

Kaliteli Mutfak Dolaplarının En Önemli 10 Özelliği

Kaliteli Mutfak Dolaplarının En Önemli 10 Özelliği

Yüksek kaliteli mutfak dolapları çarpıcı görünmeli ve en az yirmi veya otuz yıl boyunca işlevsel, kullanımı kolay depolama sağlamalıdır. Bununla birlikte, birçok kişi bundan çok daha erken bir zamanda dolap sorunları yaşar ve çarpık kapılar, sarkmalar, bozulan çekmeceler, çizik ve çökük yüzler, gevşek menteşeler ve çarpık kutular gibi sorunları bildirir. Bu sorunlar, düşük kaliteli kabin yapısı nedeniyle ortaya çıkar. Düşük kaliteli dolaplar ev sahipleri için fonksiyonel ve estetik sorunlara yol açmakla kalmaz, aynı zamanda kurulum ve bakımda da beklenenden yüksek maliyetler yaratır. Akıllıca alışveriş yapmak ve yolda sorunlardan kaçınmak için iyi yapılmış, yüksek kaliteli dolapların aşağıdaki özelliklerini arayın.

1. Tamamen kontrplak yapı

Dolap kutuları tipik olarak kontrplak veya yonga levhadan yapılır. En sağlam dolaplar, teslimat ve kurulum sırasında kare kalmak , ağır tezgahların ağırlığını taşımak ve nemden kaynaklanan hasara karşı koymak için tam kontrplak kenarlara ve arka kısımlara sahiptir. Sunta daha ucuz bir alternatiftir. Nemden ve ezilmeden kaynaklanan hasarlara ve ayrıca vidalarda ve bağlantılarda onarılması zor patlamalara karşı hassastır .

• Tamamen kontrplak yapı (APC) Kontrplak, vidalar, bağlantı elemanları ve yapıştırıcı ile suntadan daha fazla tutma gücüne sahiptir . Kontrplak, kontrplağı daha güçlü hale getirecek şekilde hem uzunlamasına hem de çapraz uzanan ahşap katmanlarından yapılır .

Lavabo, musluk ve akan su bulunan alanların çevresinde göz önünde bulundurulması gereken önemli bir özellik olan suntadan çok daha yüksek nem toleransına sahiptir . Kontrplak uzun süreler boyunca ağırlık taşıyacaktır ve ayrıca patlamalar, boyalar ve ezikler gibi hasarlara karşı çok daha dirençlidir.

• Sunta

Sunta için pek çok isim vardır: orta yoğunluklu sunta (MDF), mühendislik ahşap, sunta, alt tabaka, mobilya tahtası vb. Nasıl adlandırırsanız söyleyin, yonga levha, ahşap parçacıklarının yüksek sıcaklıkta tutkalla birlikte preslenmesiyle yapılır. İklim ısındıkça veya soğudukça tipik olarak genişlemez veya büzülmez, ancak çarpışma veya nemden kaynaklanan hasara karşı daha hassastır . Parçacıklar ağırdır ve fit kare başına kontrplakla aynı mukavemete sahip değildir. Sarkma dolap rafları genellikle bozulan sunta konstrüksiyonunun bir işaretidir.

Kabin arkası konstrüksiyonu, dayanıklılığı ve kurulum kolaylığını etkiler. En sağlam kabin yapısında (3/8 inç veya daha fazla), tam kontrplak, tam arka panel kullanılır. Daha ucuz yöntemler, ince paneller, metal askı rayları ve braketler, raylar ve resim çerçevesi konstrüksiyonu kullanır. Zayıf arka paneller, dolapların düşmesine neden olabilir. Mutfağınızda dolapları güvenli ve doğru tutmak için kontrplak arka konstrüksiyonu seçin .

• Masif, tam yükseklikte kontrplak En dayanıklı kabin yapısı, ağır (3/8 inç veya daha fazla), tam kontrplak, tam arka panel kullanır. Bu panel, kabinetin , kabinetin arkasındaki herhangi bir noktada duvarın dikmelerine doğrudan bağlanmasını sağlar . Kontrplakların mukavemeti yukarıdan aşağıya ve yandan yana uzandığından askı raylarına gerek yoktur. Kablolama veya tesisatı yerleştirmek için bir kesim yapılması gerekiyorsa, arka kısım genellikle ek takviye olmadan bütünlüğünü koruyacaktır.

• Diğer daha ucuz yöntemler Bu yöntemler, ince paneller ve metal askı rayları ve braketler, raylar ve resim çerçevesi konstrüksiyonu kullanır. Ya arka paneli tamamen çıkarırlar (böylece duvarı görebilirsiniz) ya da kabinin yüksekliği olan 1/8 inç ila ¼ inçlik bir sunta panel içerirler. Kablolama veya tesisatı yerleştirmek için bir rayın kesilmesi gerekiyorsa, ek takviye gerekli olacaktır.

3. Yavaş kapanan menteşeler

Dolap menteşeleri, bir mutfak dolabının en kritik bileşenlerinden biridir – onlarsız bir kapıyı açıp kapatamazsınız . Alt menteşeler, sert, gevşek veya düzensiz kapılara ve ayrıca kapanmayan kapılara neden olabilir.

• Yavaş kapanan, çelik, 6 yöne ayarlanabilen menteşeler Kaliteli bir dolap menteşesi, nikel kaplı, sertleştirilmiş çelik menteşeye entegre bir yumuşak kapanma mekanizmasına sahiptir . Menteşe altı şekilde ayarlanabilir olmalıdır: içeri-dışarı, yukarı-aşağı ve sol-sağ, böylece mevsimsel değişiklikler sırasında dolap kapakları genişleyip büzüldüğünde menteşeler ayarlanabilir . Premier Mutfak ve Dolapların birlikte çalışmayı seçtiği dolap üreticilerinin her biri, Blum menteşeleri veya Salice menteşeleri kullanır. Her iki marka da standart tam kaplamalı ve altı yöne ayarlanabilen gömme gizli menteşeli kapı menteşeleri sunar. Menteşelerin sürekli kullanıma dayanması gerekir ve bu menteşelerin her ikisi de test edilmiştir ve Amerikan Ulusal Standart Enstitüsü’nün gereksinimlerini karşılar veya aşar.

• Diğer menteşeler

Kabin üreticileri için binlerce menteşe mevcuttur. Yalnızca dört yönlü ayarlanabilirlik sağlayan düşük kaliteli menteşeler kullanan veya ürünlerini ömür boyu garanti ile desteklemeyen kabin üreticilerine karşı dikkatli olun .

4. Undermount, frenli çekmece kayar

Yüksek kaliteli çekmece sürgüleri (slaytlar), dolap çekmecelerinizin yıllarca zorlu kullanımda sorunsuz ve sessiz hareketini desteklemek için kritik öneme sahiptir. Çekmeceleriniz ne kadar fazla ağırlık taşırsa, ağır hizmet tipi kaymalara olan ihtiyaç o kadar artar. Zayıf kaymalar sarkma, gevşeme veya dolap çekmecelerinin yapışmasına neden olabilir.

• Alttan monteli, çelik, yumuşak kapanan kayar

Alttan monteli, çelik, frenli çekmece kayarları, çekmecenin tamamına tam erişim sağlamak için uzanmalıdır. Bilyalı rulmanlar ve çelik kılavuzlar, sorunsuz çalışma ve daha uzun aşınma sağlar. Çekmece kutusunun altına monte edilen kayarlar, ağır bir yükü destekleyecek şekilde derecelendirilmelidir: en az 90 pound. Yavaş kapanan (anti-slam) bir sönümleme sistemine sahip ayarlanabilir kayarlar, çekmeceyi açarken ve kapatırken neredeyse sessiz olacaktır.

• Diğer çekmece kaydırma sistemleri

Dolap üreticilerinin kullandığı yüzlerce çekmece-kayma sistemi ve mekanizması bulunmaktadır. Yaygın bir yapı, plastik silindirli epoksi kaplı metal kullanır. Bu malzemeler aşınmaya tabidir. Merkeze monteli ve yana monteli kayarlar nadiren tam erişim sağlar; bunun yerine çekmecenin yaklaşık yüzde 25’i kabinin içinde kalıyor ve çekmecenin arkasına ulaşmayı zorlaştırıyor. Yana monteli kayar çekmeceler, çekmecenin genişliğini azaltarak depolama alanını azaltır. Yan montajlı kayarlar asla yumuşak yakın değildir. Kalite skalasının alt kısmında, kabinet üzerindeki plastik bir destek içinden kayan, tek bir merkeze monte edilmiş ahşap veya metal kaydırma bulunur.

5. Sert ahşap kırlangıç ​​çekmece kutuları

Çekmeceleriniz eğilip bükülüyorsa veya ön yüzleri dökülüyorsa daha kaliteli bir çekmece kutusu düşünmelisiniz. Çekmece kutuları ve eklemler, düşük kaliteli mutfak dolaplarında ilk ayrılan şeyler arasındadır. Genellikle zımba telleri ve çentikli alın bağlantıları ile sabitlenen daha düşük kaliteli yapı, çekmece kutusu kenarlarının birbirine kenetlenen dişleri içerecek şekilde frezelendiği kırlangıç ​​kuyruğu bağlantısının gücüne sahip değildir.

Ahşap kırlangıç ​​kuyruğu çekmeceli kutu

Kırlangıç ​​kuyruğu eklemli ve ağır kontrplak tabanlı masif parke çekmece kutuları, uzun ömürlü dayanıklılıkları ve eklemin güzelliği nedeniyle kaliteli Amerikan dolapları için standardı belirler. Yüksek kaliteli bir parke çekmece kutusunun kenarları 5/8-inç veya daha kalın masif akçaağaç veya huş ağacı olacaktır. Kenarlar, bağlantının gücünün ahşabın kendisinden geldiği kırlangıç ​​eklemlerinde birleşir. Dado (yivli) derzlerde dört taraftan tamamen yakalanan güçlü bir kontrplak çekmece tabanı yapıştırılır ve yerine çivilenir.

Diğer malzemeler ve inşaat

Dolap çekmeceleri için çok çeşitli malzeme ve yapım yöntemleri kullanılmaktadır. Sunta, kontrplak, metal ve plastik yaygın malzemelerdir. İnşaat yöntemleri büyük ölçüde değişir. Daha düşük kaliteli çekmece kutuları, kenarları bir arada tutmak için zımba ile sabitlenmiş alın veya tırtıklı (çentikli) bağlantılar kullanır. Bunlar, sunta çekmece tabanlarına sahip olabilir.

6. Fabrikada tamamen monte edilmiş

Tamamen monte edilmiş dolaplar, fabrikada komple yapılı, kutulu ve kuruluma hazır olarak sevk edilir. Montaja hazır (RTA) dolaplar, bir ev sahibi veya yüklenici tarafından monte edilmek üzere tasarlanmıştır. Tüketiciye göre farklılıklar fiyat, kolaylık ve inşaat gücünü içerir.

•Tam montajlı dolaplar

Fabrikada tam montajlı olarak tasarlanan dolaplar daha güçlü ve dayanıklıdır. Fabrika yapım yöntemleri, ahşap parçaları kırlangıç ​​eklemleri, sıcak ve soğuk tutkal, güç bağlantı elemanları ve diğer endüstriyel teknikleri kullanarak birleştirir. Bu ahşaptan ahşaba konstrüksiyonda, parçalar, kabinin gücünü artıran mikroskobik düzeyde birleşir. Bir dolap yapılır, paketlenir ve bir ünite, kapılar ve çekmeceler sağlam, montaja hazır olarak gönderilir.

• Montaja hazır (RTA)

RTA dolapları parçalar halinde gönderilir (dolap, yüz çerçevesi, çekmeceler, çekmece kayarları, ekler, kapılar ve donanım) ve şantiyede monte edilmek üzere tasarlanmıştır. RTA dolapları genellikle daha ucuzdur, ancak montajları önemli ölçüde zaman alabilir. Evde montaj yöntemlerinin sınırlamaları nedeniyle, RTA dolapları genellikle bir fabrikada monte edilenler kadar güçlü veya dayanıklı değildir.

7. Yüz çerçeveleri

Çerçeveli bir kabinde, kabin kutusunun önüne tutturulmuş sağlam bir ahşap çerçeve bulunur. Kapı menteşeleri ve çekmece kızakları çerçeveye takılır. Çerçevesiz bir dolapta, kapılar doğrudan dolap kutusu kenarlarına takılır. İki yapım yöntemi, görünüş olarak önemli ölçüde farklıdır ve yapım yöntemlerine bağlı olarak, dayanıklılık ve stabilite açısından büyük farklılıklar gösterebilirler. Çerçevesiz dolaplar için kurulum maliyetleri genellikle daha yüksektir.

• Çerçeveli dolaplar

Ön çerçeve, menteşeler ve çekmece kayarları için sağlam, ahşap bir taban sağlar. Ayrıca yüz çerçevesi, nakliye ve kurulum sırasında dolap kutusunun kare kalmasına yardımcı olmak için stabilite sağlar. Ortaya çıkan çerçeve miktarına göre belirtilen üç çerçeveli dolap stili vardır: kısmi kaplama, tam kaplama ve iç kısım.

Avrupa tarzı olarak da bilinen çerçevesiz dolapların, dolap kutusunun ön tarafında çerçevesi yoktur. Çerçevesiz dolaplar, çekmece cepheleri ve dolap kapakları etrafında yaklaşık 1/8 inç ortaya çıkaran tam bir kaplamadır.

Yan paneller, çerçeveli bir kabine göre daha kalın olup, çekmece kayar ve kapı menteşelerinin doğrudan kabin yan duvarlarına bağlanmasına izin verir. Çerçevesiz dolapların çoğu, zamanla gevşeyebilecek kapı menteşelerine yol açan yonga levhadan yapılmıştır.

Çerçevesiz dolapların montajı, küçük yanlış yerleşimler bile algılanabileceğinden, kurulum alanı mükemmel bir şekilde düz ve dik olmalıdır. Bu nedenle, bazı kurulumcu çerçevesiz kurulum için çerçeveli dolaplardan daha fazla ücret talep edecektir.

8. Özelleştirilebilirlik ve değişiklikler

Özel modifikasyonlara sahip dolaplar, mutfağınızın benzersiz ihtiyaçlarına ve alanına göre uyarlanmış birçok boyut, stil ve özel özellik seçeneği sunar. Birçok ev sahibi, stok üreticilerinin çok az stil ve boyut sunduğunu, ancak tamamen özel dolap imalatçılarının çok pahalıya mal olduğunu fark ediyor. Orta bir zemin var: modifikasyonlu yarı özel dolaplar.

Modifiye edilmiş yarı özel dolaplar, makul bir fiyata çok çeşitli boyutlar, stiller ve özel dolaplar sunar. Üretici, her mutfağı özel bir proje olarak inşa eder ve temel bir dolap hattından başlayarak üretim maliyetlerinden tasarruf sağlar. Değişiklikler yüksek derecede özelleştirmeye izin verir, ancak bu maliyet belirli kabin üniteleriyle sınırlıdır.

Değişiklikler, dolap kutusu boyutlarında, bitmiş iç mekanlarda, beadboard uçlarında veya içlerinde, cama hazır açık ön veya dikme kapılarında, depolama birimlerinde, açılı uç dolaplarında ve standart dolap kutularının geleneksel olmayan kullanımlarında 1/8 inç’e kadar artan ayarlamaları içerir. . Bu seçeneklerle deneyimli bir mutfak tasarımcısı size yüksek derecede kişiselleştirme sağlayabilir.

9. Ömür Boyu Garanti ve Endüstri Sertifikasyonu

Garanti size kabinin kalitesi hakkında bilgi vermese de, üreticinin ürününün ne kadar arkasında durmaya istekli olduğuna dair bir ipucu verir. Ömür boyu garanti veriyorlarsa, kabin kalitesine inandıkları anlamına gelir. İyi bir garanti vermiyorlarsa, bunun ne anlama geldiğine kendiniz karar verebilirsiniz. Düşük kaliteli dolaplar genellikle 5 ila 10 yıllık kullanımdan sonra bozulmaya başlayacaktır. O zamana kadar garantileri bitmiş olabilir. Mutfak dolaplarının eviniz için satın alacağınız en pahalı parçalardan biri olduğu göz önüne alındığında, ömür boyu garanti, dolaplarınızın evinizde kaldığınız süre boyunca size hizmet edeceğinin güvencesi olabilir.

• Ömür boyu sınırlı garanti

Ömür boyu sınırlı garanti, üreticinin, orijinal alıcı ürüne sahip olduğu sürece kabinin çalışmasını garanti edeceğine dair bir güvencedir. Bu garanti tipik olarak onarım veya değiştirme ile sınırlıdır.

•Kısa süreli veya garantisiz

Üreticilerin büyük bir kısmı yalnızca bir, beş veya on yıllık sınırlı garantiler sunarken, diğerleri hiçbir garanti sunmamaktadır. Garantisi olmayan veya minimum garantisi olan dolapları düşünüyorsanız dikkatli olun. Mutfak Dolapları kaliteyi sizlere getirdik..