27
Tem

Mutfak dolabı modelleri

Mutfak dolabı modelleri, Mutfak dolabı tasarım çeşitleri, Mutfak dolabı tasarım ipuçları: Akılda tutulması gerekenler, Modern mutfak dolapları: 2022’deki trendler, Modern mutfak saklama dolapları: 2021’deki trendler
Mutfak dolabı tasarımında teknolojiyi birleştirmek, Popüler mutfak dolapları tasarım renkleri.

Modern bir mutfakta dolaplar çok yer kaplar ve bu alanı tasarlarken boyutları, konumu, boyutu ve renk düzeni göz önünde bulundurulması önemlidir. Günümüzde çoğu mutfakta tezgahın üstünde veya altında modüler mutfak dolapları bulunur ve bunlar ahşap laminatlar, kontrplak, orta yoğunluklu sunta (MDF), poli-vinil klorür levhalar, melamin ve paslanmaz çelikten vb. yapılır.

Mutfak dolabı tasarım ve kurulum maliyeti, kullanılan stile, armatürlere ve malzemelere bağlıdır. Genellikle, bir mutfak dolabı montajı metrekare başına 400 Rs ile 5.000 Rs arasında değişebilir. Dolabın tasarımı, bir mutfaktaki düzeni, işlevselliği, rahatlığı ve ayrıca depolama kapasitesini etkileyecektir. İşte ev sahiplerinin mutfaklarını tasarlarken tercih edebilecekleri en popüler mutfak dolabı modelleri.

Mutfak dolabı tasarım çeşitleri

Shaker tarzı mutfak dolapları: KCR dolapları klasiktir ve mutfaklar için en popüler seçeneklerden biridir. Stil, düz panelli kapıları ve ray çerçeveleriyle karakterizedir. Beş parçalı çekmece cepheleri ile kombine edilmiş beş parçalı kapılar, bitmiş bir görünüm verir. Çalkalayıcı dolapları, ahşap, leke, boya renkleri ve donanımdaki varyasyonlarla geleneksel ve hatta çağdaş tasarımlarla iyi uyum sağlar. Dolap menteşeleri gizlidir. Bu dolaplar çeşitli bütçelere göre tasarlanabilir ve karmaşık olmayan bir tarza sahiptir.

Gizli mutfak dolapları ve gizli donanım: Gizli mutfak dolapları, mutfağın dağınık görünmesini sağladığı için popülerdir. Bu tasarımda cihazlar (mikrodalga ve fırın gibi) dış cepheleri dolabın tarzına uygun hale getirilerek gizlenmiştir. Dolaplar, cihazlarla birlikte duvardaki armatürleri gizler. Bu paneller, tüm mutfak ile kusursuz bir şekilde uyum sağlar ve düzenli ve tek tip bir görünüm verir.

Tezgahta kullanılan küçük cihazlar da gizlenebilir, örneğin; bir çekmeceli dolap kullanılabilir, böylece meyve sıkacağı veya ekmek kızartma makinesinin açıkta kalması engellenebilir. Gizli donanım ve gizli kulplu dolaplar minimalist ve modern görünümü tamamlıyor.

Kulpsuz mutfak dolapları:

Süslü ve büyük dolap kulpları modası geçmiş. Bas-aç ve kapat kapaklardaki teknolojik ilerleme, hem duvar hem de alt dolaplarda kulplardan vazgeçilebileceği anlamına geliyor. Böylece yeni model dolaplar artık kapakları bas-aç/kapat, yukarı kaldırma sistemleri, parmaklık mekanizmaları veya elektrikli mekanizmalar ile kabin içerisinde bulunan bir düğmeye basılarak çalışmaktadır.

Mutfak dolabı çekmeceleri: Çekmeceli dolaplar eşyaların düzenlenmesini kolaylaştırır. Örneğin mutfak çekmeceleri idli sehpaları, kadayıflar, büyük tavalar vb. depolamak için ideal olabilir. Bu dolaplar, küçük eşyaları sistematik bir şekilde tutmak için çapraz veya dikey olarak bölünebilir. İhtiyaca göre, bir alt dolapta istiflenmiş üç veya dört çekmece veya tek bir çekmece için girilebilir. Derin ve geniş çekmeceler, büyük kaplar ve hatta gizli çöp kutuları için tasarlanabilir.

Alt mutfak dolapları: Mutfak alt dolap tasarımı popüler bir seçim olmaya devam ediyor. Bir mutfak tezgahının altına, çatal bıçak tepsileri ve bölücüler, ayrı mutfak eşyaları ve tencere ile organize bir alan olarak inşa edilmiştir. Bu dolaplar geniş bir depolama alanı sunar ve büyük kaplar, un kapları veya yağ kutuları için uygundur.

Ayrıca alt mutfak dolaplarına yerleştirilen cihazlar arasında mikrodalga fırın ve bulaşık makinesi bulunmaktadır. Bu mutfak alt dolapları tasarımı, duvar dolaplarına ulaşmak için bir tabureyi germeyi veya hatta tırmanmayı zor buldukları için yaşlılara uygundur.

Ön cam dolaplar: İster buzlu cam ister basit şeffaf cam olsun, bu sofistike malzeme mutfağın düzenli, ferah ve aydınlık görünmesini sağlar. Cam ön dolaplar, bir dizi masif kapaklı dolabı bölmek, süslü tabaklar veya dekoratif objeler koleksiyonunu sergilemek için kullanılabilir. Mutfak dolabına görsel ilgi katmak için şeffaf cam, buzlu cam, arkası boyalı veya dijital baskılı cam tercih edilebilir. Ayrıca insanlar, parlak bir ambiyans vermek için dolap çerçevesindeki LED şeritleri gizlemeyi tercih ediyor.

Açık raflı dolaplar:

Açık raflar ve yüzer raflar için bazı üst dolapların değiştirilmesi, dolap tasarımında popülerlik kazanmaktadır. Minimum üst dolaplar ayrıca duvar sanatını sergilemek için yer açar ve böylece benzersiz bir kişisel dokunuş sağlar. En az bir duvar, mutfağı aydınlattığı için baş üstü depolama alanı içermez ve mükemmel bir yeşil hava katmak için renkli kahve kupaları, su ısıtıcısı, süslü çerçeveli posterler ve küçük saksı bitkileri için bazı açık raflar eklenebilir. Üst kattaki daha az dolap, mutfağın görünümünü düzenleyerek açık, havadar ve düzenli bir görünüm sağlar.

 

Mutfak dolabı tasarım ipuçları: Akılda tutulması gerekenler

Görsel olarak hoş ve uyumlu bir dekor için fayans, duvar boyası, tezgah, zemin ve ev aletleri seçerken mutfak dolabının rengini göz önünde bulundurun.
Dayanıklı ve su hasarına karşı dayanıklı malzemeleri seçin.
Tasarım ve renklerle uyumlu kaliteli donanımı seçin.
Lavabo alanının altındaki dolap kapağı menteşelerinin ıslanma ihtimali vardır. Bu nedenle alt dolaplarda paslanmaz çelik menteşeleri tercih edin.
Ana aydınlatma dışında, asma dolapların altındaki görev lambalarına da ihtiyaç vardır.
Alanın klostrofobik görünmesine neden olabileceğinden, koyu renklerde çok fazla dolaptan kaçının.
Dolaplar planlanırken havalandırma ve güvenlik endişeleri akılda tutulmalıdır. Mutfağın pencereleri olmalı, havadar olmalı ve yeterli ışık almalıdır.
Dolapların konumlandırılması, alanı iyi kullanmanıza yardımcı olmalıdır. Yemek takımları, cam eşyalar, baharatlar gibi daha küçük ve hafif eşyaları saklamak için üst dolapları kullanın. Alt dolaplar daha ağır eşyaları saklamak için idealdir.

Evde çocuk varsa alt mutfak dolaplarında çocuk kilitleri tercih edin.

Modern mutfak dolapları: 2022’deki trendler
Göz alıcı mutfak plakaları: Birçok ev sahibi, mutfak dolabı tasarım temalarını göz alıcı tezgah malzemeleriyle eşleştirerek deniyor. Mermer, kuvars ve granit, 2022’de trend olan popüler mutfak tezgahı malzemeleridir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli desen ve renkler bulacaksınız.

Laminatlar: Mutfak dolapları için ahşap kaplamaların popülaritesi artıyor. Dolap tasarımları için koyu veya ince renklerde laminatlar tercih edilebilir ve bunları genel renk şemasıyla eşleştirebilirsiniz. Dekoratif laminatlar klasik bir çekicilik sağlar ve çok sayıda desen, doku ve renkte mevcuttur. Mutfak dolapları terbiyesindeki son trendler söz konusu olduğunda, mat yüzeyler ve parlak yüzeyler vardır.

Hidrolik mutfak dolapları: Modern mutfak dolaplarında bir diğer popüler trend, özellikle daha büyük ve ağır dolaplar için hidrolik bağlantı elemanlarının kullanılmasıdır. Hidrolik sistem, hidrolik mutfak dolaplarında bulunan çekmece veya dolap kapaklarının yukarı kaldırılarak açılmasını sağlar.

Modern mutfak saklama dolapları

Daha fazla saklama alanına sahip dolaplar popüler: Pandemi sırasındaki seyahat ve sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle insanlar artık mutfaklarını iyi stoklu tutmayı tercih ediyor. Ev sahipleri düzenli bir kiler tutmayı, evde kolayca yemek pişirmeyi öğrendiler.

Mutfak dolapları artık marketler için maksimum depolama alanı sağlayacak şekilde tasarlanıyor. Kuru tayın, atıştırmalıklar, soslar, turşular, cipsler vb. tutmak için kiler veya kiler gibi çok sayıda raf veya duvar dolabı içeren çekmeceler artık popüler

Temizlemesi kolay ve antibakteriyel laminatlar: Pandemi, temizlik ve hijyenin önemini de fark ettirdi. Bu nedenle ev sahipleri temizliği kolay olan dolapları tercih etmektedirler. Sade ahşap mutfak dolabı modelleri ile karşılaştırıldığında, bakımı kolay taş, cam ve laminat gibi temizliği kolay yüzeyler modadır.

Evleri daha sağlıklı hale getirmeye yardımcı olabilecek az bakım gerektiren yüzeyler, gözeneksiz yüzeyler ve daha az mikrop tutucu detaya sahip yüzeylerdir. Anti-bakteriyel, anti-mantar ve dezenfekte edilebilir yeni laminatlar, dolaplar için daha popüler olmaya mahkumdur.

Mutfak dolabı tasarımında teknolojiyi birleştirmek
Mutfaklar geliştikçe, teknoloji daha çok içine gömülür. Ayrıca mutfak dekoruna kolayca entegre edilebilen çok çeşitli akıllı cihazlar da bulunmaktadır . Teknoloji, ışıklardan fırınlara ve basit dokunmatik kapanan dolaplara kadar çoğu işlev ve cihazda kullanılmaktadır.

Dolabın altındaki akıllı aydınlatma da eklektik bir görünüm için trend. Hava fritözleri ve meyve sıkacakları gibi özel cihazlar trend oluyor. Ailelerin yemek pişirmesi, pişirmesi, denemesi ve tarifleri çevrimiçi paylaşmasıyla, birinin mutfağında tablet, dizüstü bilgisayar veya sanal asistan için alana ihtiyaç vardır. Bunu sağlamak için günümüzde mutfak dolaplarında bu tür cihazlar için birçok şarj portu veya yerleştirme istasyonu bulunmaktadır.

Popüler mutfak dolapları tasarım renkleri
Önceleri mutfak dolapları çoğunlukla sade kahverengi renkteydi, ancak günümüzde modüler mutfak dolapları çift tonlarda veya bir renk poposuyla yapılıyor. Beyaz bir dokunuş her zaman bir mutfağı daha büyük gösterir. Beyaz, güneşli sarı, taze yeşil veya deniz mavisi ile birlikte modadır. Dolapları canlandırmak ya da aydınlatmak için siyah, lacivert, zümrüt yeşili ve hatta erik rengi gibi parlak ya da koyu mücevher tonları kullanılarak vurgulanıyor.

 

DAHA DETAYLI OLARAK SOSYAL MEDYA HESABIMIZDAN BAKABİLİRSİNİZ; https://www.facebook.com/kcrraydolap/photos