05
Oca

Gardrop Nasıl Tasarlanır?

Gardrop Nasıl Tasarlanır? Evinize bir gardrop eklemeyi düşündüğünüzde, genellikle yapabileceğiniz iki seçenek vardır. Tanınmış büyük mobilya perakendecilerinden herhangi birinden hazır bir mobilya satın alabilir veya daha maceracı bir yaklaşım seçip kendiniz tasarlayabilirsiniz.

Bir şeyleri kendiniz tasarlamak her zaman daha iyi bir seçenek olduğundan, bu eğitimde buna odaklanacağız. Bir gardırobun nasıl tasarlanacağını anlamak için çerçeveyi oluşturmaktan tüm özellikleri eklemeye kadar sürecin kilit noktalarını gözden geçireceğiz.

TASARIM AMACI
Amaç, bol saklama alanı olan şık görünümlü bir gardrop tasarlamaktır. Yukarıdaki GA çizimi, tasarlayacağımız gardırobu göstermektedir. Amaç çağdaş bir gardrop yaratmaktır, dolayısıyla bu etkiyi elde etmek için çekmecelerde gömme sürgülü kapılar, LED tavan lambaları ve bas-aç menteşeler kullanacağız.

TASARIM İLKELERİ
Buradaki ana prensip, çerçeveyi tek bir sabit birim olarak oluşturmak ve ardından ona raflar ve çekmeceler eklemektir. Karkasın nasıl inşa edileceğine, hangi malzemelerin kullanılacağına ve panellerin nasıl birbirine sabitlendiğine bakarak başlayacağız . Ardından çekmecelere, raflara geçelim ve aydınlatma detayına bir göz atalım. Son olarak, düz sürgülü kapılar ve kızak tertibatlarını kurarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğreneceğiz. Aşağıda, bu eğitimde ele alacağımız bazı ana alanları vurgulayan gardırobun parçalara ayrılmış bir görünümünü görebiliriz.

KARKAS TASARIMI

1) GENEL ÖLÇÜLER
Öncelikle gardırobun ana çerçevesinin – genellikle karkas olarak anılır – nasıl çizileceğine odaklanalım. Çoğu tasarım projesinde olduğu gibi, ilk adım, gardırobun içine yerleştirmek istediğimiz alanı ölçmektir. Bu örnekte, gardrop duvardaki bir girintiye sığmaktadır. Araştırma tamamlandıktan sonra, mevcut duvarlardaki herhangi bir tolerans için açıklığa izin vermek için boyutları dengeleyeceğiz. Bu, duvarların hiçbir zaman düz veya kare olma eğiliminde olmadığı eski mülkler üzerinde çalışırken özellikle önemlidir. Uymayan bir şey inşa etmekten kaçınmak için çalışmak için biraz tolerans bırakmak her zaman gereklidir. Gardırobunuzu bir girintiye yerleştirmiyorsanız, o zaman boyutlara tavan yüksekliği, köşeler vb. diğer kısıtlamalar ne olursa olsun karar verilecektir.

Alanın İncelenmesi
Gösterilen ölçüleri alıp yanlarda 10mm gölge aralığı bırakarak karkas ölçülerimiz  2330mm boy x 3015mm genişlik x 550mm derinlik olarak çıkmaktadır. Üstte ve altta kızakların takılmasını gerektiren kayar kapılar kullandığımız için, bu profilleri 60 mm daha kaydırmamız gerekiyor – daha sonra kapı tertibatlarına bakarken keşfedeceğimiz gibi.

3) İÇ BÖLME DUVARLARI
Bu, yaratıcı olabileceğiniz kısımdır. Dış boyutları öğrendikten sonra sıradaki soru, gardırobun içindeki alanı nasıl böleceğimizdir. Ve cevap – hemen hemen istediğimiz herhangi bir şekilde. Neredeyse. Standart kapılar kullanılıyorsa, kapı genişliğine bağlı olarak menteşelerin belirli aralıklarla takılması gerekir. Ancak sürgülü kapılarımızın menteşeleri olmadığı için daha fazla esnekliğe sahibiz. Böylece alanı eşit olarak bölebilir veya kışlık kıyafetleri asmak için daha geniş bölümlere, spor malzemeleri için bölmelere, özel ayakkabı raflarına, saat koleksiyonumuz için cam çekmecelere, smokin veya bikini asmak için alana veya balıkçı yaka koleksiyonumuzu gururla sergilemek için raflara sahip olabiliriz. Veya yukarıdakilerin tümü.

Karkas Montajı
Burada gardırobun tam ortadan, yani iki sürgülü kapağın birleştiği yerde böldük. Sol taraf daha sonra iki eşit olmayan boşluğa bölünür; uzun asma için daha geniş bir bölüm ve kısa asma için daha dar bir bölüm – alta eklenecek raflar. Sağ tarafta daha fazla kısa asma yeri, sekiz çekmece ünitesi ve bir sütun ayakkabı rafı olacak. En üstte ayrıca gardrop boyunca uzanan daha fazla raf ekleyeceğiz – çünkü çok fazla saklama alanı diye bir şey var mı?

KARKASIN İNŞA EDİLMESİ

1) MALZEMELER
Artık ne inşa etmek istediğimize dair bir fikrimiz olduğuna göre, onu nasıl inşa edeceğimize bakalım . Karkas çerçeve için kullanılan profiller 25mm kalınlığında profillerdir. Bunlar, kaplamalı MDF levhadan veya melamin levhadan olabilir. Kaplamalı sunta da var, ancak MDF versiyonuyla çalışmak çok daha güzel. Arka paneller daha ince olabilir – bu durumda 12 mm kalınlık. çekmeceler ise 16mm sacdan kesilmektedir. Kaplamalı paneller çok çeşitli kaplamalara sahiptir ve genellikle yerel kereste satıcınızda bulunur, bu nedenle aradığınız kaplamayı elde etmek nispeten kolay olmalıdır.

Karkas Tertibatı
Paneller, bitmiş kenar bandı ile satın alınabilir,  bu da pürüzlü kenarların görünmeyeceği anlamına gelir. Bu nedenle, biraz araştırma yapmaya ve hem CNC kesim hizmeti hem de şirket içi kenar bantlama sağlayabilecek bir tedarikçi bulmaya değer. Ya da kendinizi yeterince cesur hissediyorsanız, bantlamayı kendiniz yapabilirsiniz. Bu öğreticiyi izlemek , nasıl başlayacağınız konusunda sizi doğru yöne yönlendirecektir. Karkası oluşturmak için gerekli paneller yukarıdaki patlatılmış görselde görülmektedir. Panellerin kesilmesi, en doğru yüzey için CNC kesimi için dışarıdan temin edilebilir veya eski, güzel bir Bay dairesel testere ile kesilebilir. Kaplama kolayca çatlama eğiliminde olduğundan, kaplamalı panelleri daha önce kesmediyseniz bu zor olabilir. Bir önceki yazımızda CNC kesimini ele almıştık., bu yüzden henüz yapmadıysanız kontrol ettiğinizden emin olun.

2) AHŞAP DÜBELLER
Bu profiller birkaç farklı şekilde birbirine sabitlenebilir – ancak burada yalnızca bir yönteme odaklanacağız. Ve bu ahşap dübel kullanıyor. Peki her şey nasıl çalışıyor?

Öncelikle birbirine sabitlemek istediğimiz iki profilin iç yüzlerine hizalama delikleri açıp bir miktar ahşap tutkalı ekleyip deliklere dübelleri geçirip profilleri birbirine doğru itmemiz gerekiyor. Basit ama etkili. İşin püf noktası, delikleri mükemmel bir şekilde hizalamaktır, bu nedenle elle deliyorsanız, o zaman bir delik mastarı kullanmak çözümdür.

Ayrıca, daha sonra montaj sırasında daha fazla baş ağrısına neden olan eğimli dübellerden kaçınmak için deliklerin yüze kare olarak açıldığından emin olun.

Dübelin boyutu, malzemenin kalınlığına bağlıdır ve iyi bir kural, her zaman profil kalınlığının yarısından daha az çapa sahip olan dübellerin kullanılmasıdır. Boyutlar değişiklik gösterebileceğinden, seçtiğiniz dübeller için önerilen delik boyutunu her zaman kontrol etmeyi unutmayın. Sıkıca oturması için dübel çapıyla aynı boyutta matkap ucu kullanmalısınız. Deliğin dübelin yarısı kadar olması gerekir – artı tutkal için biraz fazladan. Burada kullanılan dübeller ∅8mm x 30mm yani delik ölçüsü aşağıda gösterildiği gibi her iki birleştirme panelinde ∅8mm x 16mm derinlikte çıkıyor.

Dübel Detayı ÇEKMECE MONTAJI
Bu çekmeceler 16mm profillerden yapılmıştır ve bas-aç çekmece kızakları kullanır. Başka bir deyişle, kulplara gerek yoktur. Bu örnekte kullanılan çekmece kızakları, Quadro With P2O olarak adlandırılmıştır . Piyasada aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok çekmece kızağı seçeneği vardır ve bu karar çekmece düzeneğinin konfigürasyonunu etkileyecektir. Bu nedenle, son boyutları belirlemeden önce, hangi kızakları kullanacağınız konusunda bir fikriniz olmalıdır.

Çekmece Detayı

Yukarıdaki görsele ve aşağıdaki üretici çizimine bakarsak, bu rayların yan profillerin alt yüzünden ofset olan çekmece alt profiline sabitlendiğini görebiliriz. Böylece çekmeceyi çıkardığınızda raylar gizli kalır. Gardırobunuza güzel ve çağdaş bir his vermenin akıllıca bir yolu.

Rayların sabitleme sacı kısmı karkas profillerine vidalanır. Bunlar, özellikle vida merkezlerini işaretlemek için pilot deliklerin delinmesi gibi biraz ayar gerektirir. Daha önce belirtildiği gibi, konumlar için bir delik mastarı kullanmak genellikle en iyisidir. Her bir deliğin elle ölçülmesi hatalı olabilir ve kolayca çekmecelerin yanlış hizalanmasına neden olabilir.

Çekmece Kılavuz Referansı

Çekmece montajının ölçülerini bulmak için önce biraz kafa yormak ve bazı hesaplar yapmak gerekiyor. Akılda tutulması gereken bir şey, her çekmece arasında bir toleransın gerekli olduğudur – bu genellikle yaklaşık 2 ila 4 mm’dir. Bu yüzden çekmece ölçüleri planlanırken mevcut alan eşit olarak bölünürken bu boşlukların dahil edilmesi gerekir.

Aşağıda gösterilen kesit detayı, boyutların bu örnekte nasıl hesaplandığını göstermektedir. 794 mm’lik toplam açıklık eksi beş çarpı 2 mm’lik boşluk , dört çekmeceye eşit olarak bölünecek 784 mm’lik bir yüksekliğe sahip olduğumuz anlamına gelir . Bu , çekmece ön panel yüksekliği olacak olan 196 mm olarak çıkıyor . Aynı şekilde çekmece kenarlarında da aynı 2mm’lik boşluğa sahip olmak istiyoruz.

Çekmece Montajı Kesit Detayı

RAF & AYDINLATMA
Bu gardropta kullanılan tüm raflar, karkasla aynı 25 mm sacdan yapılmıştır. Profiller, tam oturacak şekilde kesilir (her iki tarafta 0,5 mm tolerans) ve gizli geçmeli raf destekleriyle yerinde tutulur. Bu aynı zamanda rafların çıkarılabilir olacağı anlamına gelir. Bu pimler, pimin bir kısmı dışarıda kalacak şekilde karkas profilindeki deliklere sokulur. Bu ‘dışarı çıkan parça’ daha sonra raf profilinde bir indirime girerek pimi büyük ölçüde gizli bırakır. Yine, bu delikler bir aparatla delinebilir veya her şeyi CNC’de kesiyorsanız, bunlar makine tarafından yönlendirilebilir.

Raf Destek
Biraz LED aydınlatma eklemek için raf profilini biraz değiştirmemiz gerekiyor. İlk olarak, LED şerit mahfazasının, düzgün ve aynı hizada oturması için profilin içine yivlenmesi gerekir. Bu nedenle, yönlendirilen yuvanın boyutu, kullanacağınız muhafaza profiline bağlıdır. Bu örnekte kullanılan LED muhafazası, 45 derecelik bir açıya sahiptir. Raf bölmesinin içini aydınlatmak ve dışarıdan parlama olmamasını istiyoruz. Açılı bir ışığa sahip olmak, ışığı istediğimiz yere yönlendirmenin iyi bir yoludur. Diğer bir yaygın çözüm, paneldeki yuvayı açılı olarak kesmektir.

LED Girinti
Açıkçası, tüm aydınlatmanın güce ihtiyacı olacaktır. Bu, kablonun LED’den sürücüye geçmesi ve daha sonra bir güç kaynağına bağlanması gerektiği anlamına gelir. Bunu yapmanın bir yolu, yukarıda gösterildiği gibi raf profilinin yan tarafında bir girinti açmaktır. Kablo güzel bir şekilde sıkışacak ve tamamen gizli kalacaktır. Kabloyu beslemek için arka panele küçük bir delik açılabilir. Tüm elektrikler, hiçbir kablo görünmeyecek şekilde gardırobun arkasına düzgün bir şekilde bağlanmalıdır – çünkü dağınık kablolardan daha bodur bir şey yoktur.

SÜRGÜLÜ KAPILAR

Açık Kapı Pozisyonları
Şimdi, bu gardırobun en iyi özelliğine geçelim – hemyüz sürgülü kapaklar. Sıradan kayar kapıların sorunu, birbirlerinden ofset olarak hareket etmeleridir, yani ön yüzler arasında her zaman bir boşluk kalacaktır. Hangisi, dürüst olalım, o kadar da harika görünmüyor. Oysa aynı hizadaki sürgülü kapılar kapatıldığında kapılar aynı hizada kalır. Bu, gardropa çok daha çağdaş ve daha akıllı bir görünüm kazandırır. Açıkçası takas, daha fazla paraya mal olmaları, ancak elde etmeye çalıştığınız görünüm buysa, yine de yatırıma değer.

En İyi Koşucuların Plan Görünümü
Peki bu sürgülü kapılar aslında nasıl çalışıyor? Yukarıdaki görsele bakacak olursak, rayların kapının dışarıya doğru uzanmasını ve ardından diğer kapının üzerine kaymasını sağladığını görebiliriz. Bunun gerçekleşmesi için kızakların karkasın hem altına hem de üstüne takılması gerekir.

Montajın nasıl çalıştığını açıklamak yerine, aşağıdaki üreticiden öğreticiyi izleyebilirsiniz . İlk başta her şey biraz fazla karmaşık görünebilir, ancak bir kez el kitabına kafa yorduğunuzda , çok daha anlamlı olmaya başlar.

Yeni modellerimiz görmek için; Facebook adresimize tıklayın.