13
Oca

Banyo Dolabı Çeşitleri

Banyo Dolabı Çeşitleri, Modelleri ve özel ölçü banyo dolapları, Dolaplar, eşyaları saklayan ve ev tasarımının önemli bir parçası olarak hizmet veren kapalı dolaplar ve çekmecelerdir.

Dolapların Amacı Nedir?
Dolaplar, modern mutfaklarda birkaç amaca hizmet eder: Mağaza ekipmanı : Mutfak dolapları veya banyo dolapları olsun, dolapların birincil işlevi tabaklar, mutfak eşyaları, pişirme gereçleri ve banyo malzemeleri için yeterli saklama yerleri sunmaktır.

Tasarım stilini sağlamlaştırın: Tezgahlarla birlikte dolaplar, mutfak ve banyodaki en büyük birleştirici mobilya parçasıdır, bu da mutfak tasarımının ve banyo dekorasyonunun çapası oldukları anlamına gelir . Bir mutfak veya banyodaki dolap stili, çekici ve uyumlu bir oda için hayati bir seçimdir.

Dağınıklığı gizleyin: Dolaplar, genellikle bir evin en yoğun odalarından ikisi olan mutfak veya banyodaki dağınıklığı gizlemek için tasarlanmıştır. Tencere kaplarından eski çekmecelere kadar dolaplar, çeşitli öğeler için kapalı veya yarı kapalı saklanma yerleri sunar. Kapsamlı kılavuzumuzda dağınıklığı giderme hakkında bilgi edinin.

4 Tip Banyo Dolabı Çeşitleri
Piyasada dört ana dolap tipi vardır:

1. Özel dolaplar : Özel dolap, alanınıza ve tasarım stilinize göre özel özellikler kullanılarak bir tasarımcı tarafından sıfırdan oluşturulur. Özel dolaplar en pahalı dolap türüdür.

2. Yarı stok dolaplar : Yarı stok dolaplar, genellikle önceden belirlenmiş birkaç boyutta yarı özel dolaplar oluşturmak için birkaç özel stil seçeneğini karıştırıp eşleştirmenize olanak tanır. Kabin fiyat aralıklarının ortasındalar.

3. Stok dolapları : Stok dolapları tamamen önceden yapılmış olarak gelir ve çevrimiçi olarak belirli bir dolabı seçip evinize kurmanıza olanak tanır. Stok dolapları, en ucuz dolap seçeneklerinden bazılarıdır.

4. Montaja hazır kabinler : Montaja hazır kabinler (veya RTA kabinleri), çevrimiçi olarak belirli bir kabini seçmenize, ardından bunları kendiniz monte etmenize ve kurmanıza izin veren hazır kitlerdir. KCR dolapları en ucuz dolap seçeneğidir.

Farklı Banyo Dolap Stili

Banyo ve mutfak dolabı stilleri, birçok farklı iç tasarım stiliyle el ele gider:

1. Çağdaş veya modern : Çağdaş bir mutfakta, dolaplar minimalist bir yaklaşım izleyerek süslemeyi, kalıplamayı veya süslemeyi en aza indirir ve şık, basit, düz çizgileri tercih eder.

Döşeme dolapları, panelsiz tek parça ahşap oldukları için özellikle popülerdir. Nötr renkler, ağırlıklı olarak beyaz, krem ​​ve gri olmak üzere çağdaş veya modern tasarımlar için en popüler olanlardır.

2. Ülke : Ülke dolapları, genellikle çok panelli kapılar, beadboard dolap cepheleri ve dekoratif düğmelerle karakterize edilen diğer stillerden daha fazla süslemeye sahiptir. Ülke dolapları genellikle sarı, açık mavi veya nane yeşili gibi daha güçlü renklere sahiptir.

3. Zanaatkar : Zanaatkar tarzı dolap tasarımları, temiz hatları, dayanıklılığı, işçiliği ve sağlam, üst düzey malzemeleri vurgular. Neredeyse her zaman boyasız doğal ahşaptırlar.

4. Fransız kır evi : En dekoratif stillerden biri olan Fransız kır dolaplarında genellikle kemerler, dekoratif pervazlar ve çoklu paneller bulunur. Süslü donanım ve eskitilmiş boya veya leke de standarttır.

5. Yüzyıl ortası modern : Yüzyıl ortası modern tarz, köşeli çizgiler ve geometrik şekillerle karakterize edilen vintage veya retro bir yaklaşımdır.

Yüzyıl ortası modern dolaplarda genellikle kalıplama veya döşeme yoktur, bunun yerine basit, şık ve köşeli görünmek için levha kapılar veya düz panel kapılar bulunur. Yüzyıl ortası çağdaş stiller genellikle maviler ve portakallar gibi daha parlak renkleri birleştirir.

6. Misyon tarzı : Misyon tarzı dolaplar, düz çizgileri, düz panel panel kapıları ve doğal meşe ağacını vurgulayarak Amerika’nın güneybatısındaki tasarımlardan yararlanır. Misyon tarzı ahşap, genellikle siyah donanımla süslenmiş sıcak kahverengi bir tondur.

7. Rustik : Rustik tasarımlar, dayanıklı ve doğal görünmeyi amaçlar, bu nedenle rustik dolaplar genellikle koyu renkli yüzeyler veya doğal lekeler ile çam veya meşe ağacı kullanan malzemelere odaklanır.

8. KCR : Adını kendine has tasarımlarından alan KCRRAYDOLAP tarzı dolaplar, sadeliği, işlevselliği ve minimalizmi amaçladıkları için çağdaş tasarımlardan ödünç alır. KCR dolaplarında genellikle basit raylı çerçeveler ve düz panel veya basit tek panelli kapılar bulunur.

9. KCR : İtalya’dan ilham alan KCR tasarımları, genellikle zengin lekeli ahşap ve süslü vurgularla, kalıplama ve süsleme gibi süslemelere sahiptir.

Dolap Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 9 Faktör

Banyo veya mutfak dolabı inanılmaz derecede özelleştirilebilir, bu da eviniz için doğru banyo veya mutfak dolabı tasarımlarını ararken dikkate alınması gereken birçok faktör olduğu anlamına gelir:

1. Renk : Dolaplar, parlak yeşilden eskitilmiş beyaza ve boyasız ahşaba kadar çeşitli renklerde gelir. Bazı ev sahipleri, nötr veya uyumlu renkleri seçerek dolaplarının evin geri kalanıyla uyum içinde olmasını isterken, diğerleri dolaplarının belirli bir odanın merkezinde olmasını tercih ederek daha parlak veya daha koyu boya renkleri tercih eder.

2. Kenar : Bir dolabın kenar profili, görünümü ve hissi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Düz bir kenar minimal ve köşeli görünürken, eğimli bir kenar daha geleneksel dolaplar gibi daha süslü, klasik bir görünüme sahip olacaktır.

3. Kaplama : Kaplama, bir kabine uygulanan son koruyucu kaplamadır; en yaygın kaplamalar parlak (dolaplarınızın şık ve parlak görünmesini sağlar) veya mattır (dolaplarınıza daha doğal bir görünüm verir). En sağlam görünüm için dolaplarınızı yarım bırakın.

4. Çerçeve : Dolap yapımı sırasında iki ana çerçeve seçeneği arasından seçim yapabilirsiniz: çerçeveli dolaplar (ek bir ön çerçeveye sahip olan) veya çerçevesiz dolaplar (dolap kutusuna takılı tam bindirmeli kapaklara sahip olan).

Çerçeveli dolaplar daha özelleştirilebilirken, çerçevesiz dolaplar daha temiz görünebilir ve biraz daha fazla depolama alanı sunar.

5. Donanım : Kabinlere ek olarak kulplar, düğmeler ve menteşeler gibi donanımları da göz önünde bulundurun. Donanım, daha minimalist bir his için özellikle süslü veya pürüzsüz ve basit görünebilir.

6. Konum : Konuma ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak birçok farklı kabin şekli ve boyutu vardır. Alt dolaplar (veya alt dolaplar) zemine yakın otururken, duvar dolapları (üst dolaplar) duvara göz hizasında veya daha yüksekte monte edilir.

Uzun dolaplar (tam duvarlı dolaplar) tüm duvarın uzunluğuna yakın uzanırken, mutfak adası dolapları odanın ortasına kurulur. Dolap çekmeceleri dolaptan dışarı çekilir ve genellikle kalça seviyesinde veya daha düşüktür. Mutfağınız için hangi tür dolapların en uygun olduğunu belirlemek için depolama ihtiyaçlarınızı ve hareket kolaylığınızı göz önünde bulundurun.

7. Malzemeler : Dolaplar birçok farklı malzemeden yapılabilir. En popüler dolap malzemesi masif ahşaptır (aynı zamanda en pahalısı da olabilir); diğer malzemeler arasında ahşap kaplama, laminat veya ısıl folyo, melamin, polyester ve orta yoğunluklu sunta (MDF) bulunur.

Bazı ev sahipleri mutfaklarının bir bölümünde de camlı dolaplara sahiptir. Kabin donanımı ayrıca farklı malzemelerle gelir; standart seçenekler arasında pirinç, bronz, bakır ve demir bulunur.

8. Bindirme : Bindirme, dolap kapaklarınızın profili için kullanılan bir yapım terimidir. Popüler dolap kapısı stillerinde üç bindirme seçeneği vardır: tam bindirme ve kısmi bindirme kapakları kabin çerçevesinin üstüne otururken, iç kapaklar çerçeveyle aynı hizada yapılır.

Yer paylaşımlı dolaplar biraz daha fazla alan sunarken gömme dolap kapakları daha modern görünebilir.

9. Panelleme ve kalıplama : Seçtiğiniz mutfak dolabı kapaklarının tipi, dolaplarınızın ve çekmece ön yüzlerinizin görünümünü ve verdiği hissi önemli ölçüde etkileyecektir. Düz panel dolap kapıları, herhangi bir süsleme olmaksızın düz ve pürüzsüzdür.

Buna karşılık, girintili panel, yükseltilmiş panel ve çok panelli dolap kapaklarında en az bir orta panel bulunur ve pervaz özelliği olabilir. Panjurlu dolaplar, göze çarpan birkaç yatay çıta ile başka bir seçenektir.

Sosyal medya hesabımız üzerindende takip edebilirsiniz.