22
Tem

Kanepe Özellikleri Ve Modelleri

Kanepe özellikleri ve modelleri sizleri daha çok bilgilendirmek adına yapım aşamasından tutunda sizlere kadar olan her konuda bilgi vermeye çalışacağız, çünkü sizlerin en iyi ve kaliteli ürünlere sahip olmanızı ve rahatlamanızı istiyoruz.

Katlama mekanizması: Sırt aşağı katlanır ve koltuk ile düz bir yüzey oluşturur.
Çekme Mekanizması : Uzatılacak yatış yüzeyi koltuk altından dışarı ve yukarı doğru çekilir. Koltukla aynı yükseklikte yerine oturur. Daha basit modellerde, yatma yüzeyi ikiye katlanır ve öne doğru çekilir. Yatma yüzeyi daha sonra zeminde düzleşir (yerde uyuyan model).

Katlama mekanizması: Katlanır bir kanepe ile koltuk öne çekilir ve “çift” hareketli sırtlık otomatik olarak ayrılır. Koltuk ile birlikte bu, koltuk yüksekliğinde bir yatar yüzey haline gelir. Açıldığında, yatan yüzey toplam altı fit üzerinde sabit durur.
Bazı çekyatlarda, birkaç basit adımda çıkarılabilen veya yatma yüzeyine entegre edilebilen esnek sırt ve kol pedleri bulunur. Mekanizmalara ek olarak, “çapraz traversler” veya “yan traversler” (biri kanepenin yatağının karşısında uzanır) ve “uzunlamasına traversler” (biri kanepenin yatağında uzunlamasına uzanır) arasında bir ayrım yapılır.

Çekyatlar ikili, üçlü, koltuklu ve köşe veya U şeklinde kanepe (oturma alanı) olarak mevcuttur. Nevresim, yastık vb. için depolama alanına ihtiyacınız varsa, çekyatın entegre bir yatak kutusuna sahip olduğundan emin olmalısınız. Sürekli olarak çekyatta uyumak istiyorsanız, çok iyi dolgu ve çıtalı çerçevelere değer vermelisiniz.

Uyku fonksiyonlu kanepeler

Büyük veya mega kanepe:
Büyük kanepeler, mega kanepeler veya XXL kanepeler ortalamadan daha büyüktür ve hepsinden önemlisi sizi dinlenmeye, dinlenmeye ve rahatça uyumaya davet eden ekstra geniş oturma derinliğine sahiptir. Koltuk derinliği genellikle 1,10 m’den fazladır. Sandalye gibi dik oturmak ancak arkada geniş minderler bulunan bu kanepelerde mümkün.

Köşe kanepe (L-şekli):
Bir köşe kanepe genellikle bir osmanlı, bir recamier, uzun bir sandalye veya 2’li, 2,5’li veya 3’lü bir köşeye bağlanan 2’li, 2,5’li veya 3’lü koltuklardan oluşur. Teslimattan sonra iki elemanın genellikle bir kanca sistemi ile bağlanması gerekir. Sipariş verirken iki elemanın düzenlenmesine dikkat edilmelidir. Her zaman kendinize sorun: Önünde durduğumda kısa taraf sağda mı yoksa solda mı olmalı? Ve mağazadaki seçiminize göre doğru varyantı seçin. Açıklama, kanepenin aynaya ters olarak veya her iki tarafa da monte edilebileceğinden bahsediyorsa, bu husus gereksizdir.

Yaşam alanı:
Bir yaşam alanı, genellikle uygun bir tabure veya koltukla birleştirilen U şeklinde büyük bir kanepeden oluşur. Yaşayan peyzajlar çok fazla yer kapladığından, yer alacakları odanın yeterince büyük olduğundan emin olmalısınız. Yaşam alanının sadece işlevsel olması değil, aynı zamanda optik bir etkiye de sahip olabilmesi için, çevresinde çok fazla boş alana ihtiyacı vardır.

Tek kişilik kanepeler:
Bireysel kanepeler farklı boyutlarda olabilir. En yaygın olanları 2 kişilik, 2,5 kişilik ve 3 kişiliktir. Her kişi için yaklaşık 52 cm’lik bir koltuk genişliği sağlanır.

3-2-1 takım:
3-2-1 takım üç kişilik, iki kişilik ve tekli koltuktan oluşmaktadır. Avantaj: Bu kombinasyon, L veya U şeklindeki büyük bir kanepeden daha az kompakt ve hacimli görünür. Bireysel bileşenler, zevke bağlı olarak odada farklı şekilde düzenlenebilir.

2. Kanepe yapımı: çerçeve
Çoğu kanepede taşıyıcı parçalar masif ahşaptan yapılmıştır. Diğer tüm parçalar ahşaptan (sunta/kontrplak) yapılmıştır. Özellikle yüksek kaliteli kanepelerde, tüm çerçeve bileşenleri masif ahşaptan yapılmıştır. Prensip olarak, ahşap esaslı malzemeler kötü değildir, ancak yüksek yükler altında masif ahşaptan daha kolay kırılabilirler. Bazen çerçeve de metalden yapılır. Bu, yaşlanmaması, oldukça esnek olması ve pratik olarak sınırsız bir ömre sahip olması avantajına sahiptir.

3. Kanepe yapımı: Süspansiyon
Arka bölgedeki süspansiyon genellikle stabilite ve hafif yastıklama sağlayan elastik kayışlardan oluşur. Ucuz kanepelerde ise oturma alanında çelik mil veya nosag yay yerine kemerler de kullanılmaktadır. Diğer bir alternatif ise şiltelerden bilindiği gibi entegre yaylı ahşap çıtalar (latalı çerçeveler) veya yay göbekleridir. Latalı çerçeveler çoğunlukla uzun süreli uyuyanlar için uygun olan çekyatlarda kullanılır. Her bir süspansiyon türü, aşınma ve tıkırtı seslerini önleyen keçe, mantar veya keten keçe ile kaplanmıştır.

4. Kanepe yapımı: Döşeme
Döşeme iki türe ayrılır:
a) Oldukça yumuşak bir oturma hissi için köpük dolgu.
b) Daha sıkı bir oturma yeri için yaylı dolgu (cep yay çekirdeği veya yay çekirdeği)

Köpük dolgu, bakıcının hafifçe batmasını sağlar. Malzeme vücudu sarar ve kasları nazikçe destekler. Örneğin, rahat oturmanın ve uzanmanın istendiği büyük kanepeler için idealdir. Kumaş gergin değil, oldukça gevşek duruyor. Köpük döşemeli kanepelerin buruşması bu nedenle oldukça doğaldır.

Döşeme kenarlarda koltuğun geri kalanından daha sıkı olsa bile, bu kanepelerden kalkmak genellikle zordur. Köpük dolgu artık genellikle yaylı dolgudan daha düşük değildir, sadece arzu edilebilecek başka özelliklere sahiptir. Köpük, kg/m3 birim yoğunluktaki köpük yoğunluğuna göre değerlendirilir. Yoğunluk ne kadar yüksek olursa, o kadar iyidir.

Yaylı dolgu, koltuğa batmayı önler. Dolgu sıkı ve sağlamdır. Gerilmiş döşemelik kumaş kırışmaz. Sıkıca döşenmiş kanepeler, kalkmayı kolaylaştırır ve bu nedenle özellikle yaşlılar ve sırt sorunları olan kişiler için uygundur, ancak birçokları da biraz daha sert oturma konforunu çok hoş bulmaktadır.

Özellikle sağlam döşemeli kanepelerde, alıcı, kılıf kumaşlarının yeterli sayıda aşınma döngülerine dikkat etmeli veya yüksek gerilim nedeniyle kılıf daha çabuk aşındığı için sağlam suni deri veya hakiki deri seçmelidir. Yay döşemesi, cep yay çekirdeği ve yay çekirdeği veya Bonell yay çekirdeği arasında farklılık gösterir.

Cep yay göbeği veya namlu cep yay göbeği en yüksek kalite çeşididir. Geleneksel Bonell yay çekirdeğinin aksine, her bir yay kendi torbasında paketlenir. Bu şekilde, her bir eleman, komşuları üzerinde güçlü bir etki yaratmadan bağımsız olarak yaylanır. Gürültü olmaz, etrafındaki malzemeler daha uzun süre dayanır ve döşeme, yüksek nokta esnekliği sayesinde vücuda çok iyi uyum sağlar.

Temel kural: Daha fazla malzeme ve ağırlık ne kadar yüksek olursa, kanepe o kadar pahalı ve kaliteli olur.

5. Hangi farklı referanslar var?
Gerçek Deri:
Hakiki deri tabaklanmış hayvan derisinden yapılmıştır. Farklı işleme ve boyama yöntemleri, ona farklı renkler ve yüzey özellikleri kazandırır. Kaplanmış/bitmiş pürüzsüz deri, yarı anilin deri, açık gözenekli pürüzsüz deri (örn. anilin deri), süet ve kaplı yarma deri (PU kaplamalı) arasında kaba bir ayrım yapılır.

Bu deri türlerinin her biri farklı bir his, görünüm ve kaliteye sahiptir. Pürüzsüz, kaplamalı deri, pürüzlü ve gözenekli deriden daha az hassastır. Sıvılar kaplanmış deriden kolayca silinebilir ve emilme olasılığı daha düşüktür. Gerçek deri genellikle kokuları kumaşlardan çok daha az emer. Açık gözenekli, doğal deri vücut ısısını hızla emer, esnek ve nefes alabilir. Kaplamalı deri, gözenekli deriden daha az nefes alabilir. Dezavantajı: Hakiki deri, keskin kenarlı nesnelerden ve hayvan pençelerinden kaynaklanan çizilmelere karşı hassastır. Güneşe maruz kalmaktan kolayca kaybolur. Güzel görünümü korumak için genellikle altı aylık deri bakımı önerilir.
Avantaj: Sağlam, nefes alabilir, sevimli, çok kaliteli ve zamansız güzel!

Deri:
Suni deri, PVC (polivinil klorür) veya PU (poliüretan) tabakasının uygulandığı doğal veya sentetik liflerden yapılmış bir kumaştan oluşan bir deri taklididir. İlk bakışta suni deri, gerçek deriden pek ayırt edilemez, ancak genellikle çok daha ucuzdur. Suni deri, yırtılma direnci, bakım kolaylığı ve dayanıklılık açısından genellikle gerçek deriden üstündür. Hakiki derinin kokusu bile bazen taklit edilebilir.

Suni derinin en büyük dezavantajı: Gerçek deriden çok daha az nefes alır. Dikkat: Yüksek ısı, çatlakların daha kolay oluşmasına neden olabileceğinden, ısıtıcıların çok yakınına koymayın.

Avantaj: Bakımı çok kolay, ucuz ve kaliteli, optik olarak gerçek deriden neredeyse ayırt edilemez!

Mikrofiber:
Bir mikro elyaf örtü, iplik sayısı 10.000 metre iplik uzunluğu başına bir gramdan az olan sentetik elyaflardan (örneğin polyester veya poliakrilik) oluşur. Mikrofiber, çok yüksek boyutsal kararlılık, aşınma ve yırtılma direncinin yanı sıra nefes alabilirliği ile ikna eder. Bu sentetik kumaşlar, yüksek lif yoğunluğu nedeniyle kire karşı çok dayanıklı ve su itici olduklarından, aynı zamanda çok iyi bakım özelliklerine sahiptirler.

Avantaj: Çok sevimli, yüksek kir ve nem direnci ve çok çeşitli renkler!

Dokulu kumaş (kaba, oldukça kaba dokuma kumaş):
Kumaşı oldukça kaba. Döşeme alanındaki renk tonları çoğunlukla sıcak ve yumuşaktır (örn. kahverengi, gri ve bej). Yapılandırılmış kumaşlar, özellikle toz ve hayvan kılı söz konusu olduğunda, sağlamlıkları ve bakım kolaylığı ile karakterize edilir. Dokulu kumaşlar saç ve tozu çekmez. Kumaşlar genellikle farklı renkteki ipliklerden dokunduğu için lekeler pek fark edilmez.

Dezavantaj: Örneğin, kotlardaki perçinler, bazı kumaşlardaki iplikleri kolayca çeker.

Avantajı: Çok sağlam, modern görünüm, elektrostatik yük yok!

Kadife (çok yumuşak dokuma kumaş):
Almanya’da, hav peluştan daha kısa ancak kadifeden daha uzun olduğunda kumaşlara kadife denir. Kadife hoş bir yumuşaklık ve kabarıklık hissi verir ve aynı zamanda çok dayanıklıdır. Hav ne kadar uzun olursa, kumaş o kadar yumuşak hisseder, ancak iplikler o kadar hızlı kopabilir ve parlak koltuk yüzeyleri (koltuk aynaları) gibi aşınma ve yıpranma belirtilerine neden olabilir. Bununla birlikte, kadife kumaşlarda aşınma döngüleri genellikle bulunmaz.

Avantaj: Çok sevimli ve yumuşak ama yine de dayanıklı!

Şönil (yumuşak dokuma kumaş):
Şönil, şönil ipliği adı verilen kabarık fantezi iplikten dokunmuş bir kumaştır. Şönil düz dokuma bir kumaştır. Şönil ipliği kadifeye benzer kadifemsi bir yüzeye sahiptir. Düz örgünün dayanıklılığı şönil ipliğin entegrasyonu ile arttırılmıştır.

Avantajlı: Aynı zamanda çok yumuşak ve sağlam!

6. Modern bir kanepenin işlevleri
Uzatılabilir, katlanabilir, dönüştürülebilir:
Ek işlevli kanepeler, ayar seçeneği olmayan basit kanepelerden daha pahalıdır. Bu nedenle, hangi işlevlerin sizin için anlamlı, hangilerinin anlamsız olduğunu dikkatlice düşünün.
Aşağıdaki yorumlar ve sorular, değerlendirmelere yardımcı olacaktır:

uyku fonksiyonu:
Kanepe günlük olarak mı yoksa sık sık yatak olarak mı kullanılıyor? Kanepeye aynı zamanda misafir yatağı olarak mı ihtiyacınız var? Eğer öyleyse, dışarı çekme veya katlama işlevi faydalıdır. Bir alternatif, kanepenin yanına yerleştirilen ve geniş bir yalan yüzeyi oluşturan bir jumbo tabure olabilir.

 

Nevresim, yastık, battaniye vb. için ek depolama alanına mı ihtiyacınız var? Köşe kanepelerde, yatak kutusu genellikle sedirin veya şezlongun altında bulunur. Koltuk kolayca katlanabilir, böylece saklama alanına kolayca erişilebilir. Katlanabilir sırtlıklı 2’li veya 3’lü çekyatlarda yatak kutusu tüm koltuğun altındadır. Alternatif olarak koltuk, koltuk ile sırt arasında bir yatak kutusu görünecek şekilde öne doğru da çekilebilir.

Koltuk derinliği ayarı:
Genelde kanepede nasıl oturursun? Sen de mi kanepede yatıyorsun? Sadece koltukta oturuyormuş gibi oturuyorsanız, koltuk derinliğini ayarlamanıza gerek yoktur. Rahat oturmayı seven veya sıklıkla kanepede uzanmayı seven, ancak yine de dik oturmak isteyenler için koltuk derinliğinin ayarlanması ilginçtir.

Dışkı:
Ayaklarınızı sık sık kaldırır mısınız? Eğer öyleyse, bir tabure kanepeye rahat bir ek olabilir. Aynı zamanda ek bir koltuktur. Küçük taburelerin aksine, büyük jumbo tabureler aynı zamanda bir sehpa değiştirme ve yatma yüzeyinin uzantısı olarak da hizmet edebilir.

Katlanabilir kolçaklar:

Bir kanepede kolçaklara değer veren herkes, genellikle katlanabilir olup olmadıkları sorusuyla karşı karşıya kalır.

Katlanabilir kolçakların avantajı: Katlandığında oturma konforunu artırır ve TV izlerken ya da uzanırken kitap okurken bir yastığın yerine rahatlıkla geçer. Kolçaklar katlanırsa, yatış yüzeyi daha geniş ve görünüm daha düzdür.

Dezavantaj: Yük kazara çok yüksek ve yanlış olursa, mekanikler kolayca bozulabilir.

Entegre bölmeler ve raflar:

Bazı kanepelerde, örneğin bir sehpa ve kitaplar için bölmeler olarak kullanılabilecek yerleşik raflar bulunur. Satın almadan önce kendinize şunu sorun: Entegre raf, kişinin yatma konforunu sınırlar mı? Depolama alanına mı ihtiyacınız var yoksa depolama alanı olarak yeterli bir sehpanız var mı? Kitaplar veya süslemeler için bölmelere mi ihtiyacınız var yoksa özellikle görünüşlerini beğendiniz mi?

Rahatlama işlevleri:

Modern kanepeler çeşitli rahatlama ayarları sunar. Rahat bir oturma pozisyonu için arka kısmı manuel olarak yatırılabilen kanepeler vardır. Ancak bazı kanepe modelleri daha da ileri gider. Uzanma işlevine, baş ve ayak bölümü ayarlarına sahip birbirine bağlı iki TV koltuğunu andırırlar – genellikle uygun bir uzaktan kumandayla elektrikle kontrol edilirler. Satın almadan önce, kullanışlı işlevleri gerçekten sık kullanıp kullanmayacağınızı düşünmeli ve birçok teknolojinin başarısızlığa meyilli olabileceğini akılda tutmalısınız.

Ayarlanabilir sırt yüksekliği / ilave takılabilir koltuk başlıkları:
Birçok kanepede, yukarı ve aşağı katlanabilen başlıklar veya isteğe bağlı olarak satın alınabilen takılabilir koltuk başlıkları bulunur. Yine, kendinize koltuk başlıklarının genel olarak sizin için ne kadar önemli olduğunu ve katlama işlevini sıklıkla kullanıp kullanmayacağınızı sormalısınız.

Koltuk başlıklarının veya yüksek sırtlıkların avantajı: boyun ve sırt kasları, baş onlara yaslandığında daha kolay gevşeyebilir. Boyun ve sırt ağrısı çeken herkes için bir nimet.
Dezavantajı: Özellikle sabit koltuk başlıkları ve takılabilir koltuk başlıkları genellikle çok hantal ve modası geçmiş görünüyor.

Sizleri bir başka ürünümüz olan ÖZEL ÖLÇÜ DOLAP adlı sayfaya yönlendirmek istiyor, eminiz ki sizinde evinize göre uygulattırmak istediğiniz mutlaka bir dolap modeli vardır.

 

FACEBOK ÜZERİNDEN BİZLERİ GÖRMEK İÇİN LİNKE TIKLAYINIZ.

https://fb.watch/eqRozoDQuo/