19
Tem

Yatak Başlığı Baza

Yatak Başlığı Baza

Yatak başlığı baza düşündüğünüzden çok daha önemlidir.  Sadece yatak olmanın dışında birçok işlevi olan Yatak başlığı bazaları seçerken dikkatli olmakta fayda var.  Ayrıca mobilyaları seçerken pahalı olması durumunda yanlış bir seçim yapmanız durumunda baza maliyetlerinizin artacağının da bir nevi habercisidir. Bundan dolayı Yatak başlığı baza seçiminde fiyat ve kalite odaklı olmanız kendi yararınıza olacaktır.

 

 Yatak Başlığı Baza alırken nelere dikkat edilmelidir?

Yatak başlığı baza şüphesiz evdeki en işlevsel ürünlerden biridir.  Sadece rahat bir gece uykusu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda size evde bol miktarda saklama alanı sunar.  Bu nedenle bazalar pek çok kadının olmazsa olmazları arasında yer alır.  Peki kaliteli bir baz satın almanın sırrı nedir?  Baz alırken nelere dikkat edilmelidir?

Yatak başlığı baza taban boyutu:

Baza alırken dikkat etmemiz gereken ilk şey boyutlarıdır.  Standartlarınız nelerdir?  Temelden ne bekliyorsunuz?  Bir yatakta ne kadar geniş uyumak istersiniz?  Kendinize bu soruları sormalı ve sizin için ideal olan bedene karar vermelisiniz.  Aksi takdirde sonuç büyük bir hayal kırıklığı olabilir.  Örneğin 80 cm genişliğindeki çıtalı çerçeveler çocuklar ve yetişkinler için ideal değildir.

 

 İskelet profilinin kalınlığı:

İskeleti oluşturan metal kısım çok ince olmamalıdır.  Aksi takdirde kısa sürede bozulmalar meydana gelecektir.  Fiyatları karşılaştırırken bunu göz önünde bulundurmalısınız.

 İskelet Profil Yoğunluğu:

Yatak başlığı baza da neredeyse en önemli konu iskelet kalınlığı ve yoğunluğudur.  Tabanın çok ince bir metal profil olması çok dayanıklı olmayacağının göstergesi olabilir.

 

 Sağlamlık:

Yatak başlığı baza da çıtalı bir çerçevede aranacak ilk şey onun ilk bakışta size etki edecek dayanıklılık ve sağlamlığıdır.   Satın aldığınız ürün ne kadar sağlamsa o kadar uzun süre kullanılır.  Ayrıca güvenlik konularında sağlamlığın önemli bir yeri olduğunu unutmamakta fayda var.

 

 Mekanizma:

Yatak başlığı bazaların bu kadar işlevsel olmasının temel nedeni içlerinde kullanılan mekanizmadır.  Bu mekanizma sayesinde çıtalı çerçevenizi zahmetsizce kaldırabilir ve fonksiyonel özelliklerinden faydalanabilirsiniz.  Bu noktada bazadaki mekanizmanın yatağın ağırlığını taşıyabilmesi çok önemli hale geliyor.  Aksi takdirde, orada bir şeyler doldururken veya satın alırken karyola kutusunun aniden kapanması nedeniyle ciddi şekilde yaralanabilirsiniz.

 

 Kullanılan malzeme:

Yatak başlığı bazaların alt kısmında yani depoladığınız alanın zemininde kullanılan malzemenin dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri olduğunu söyleyebiliriz.  Tabana ağır cisimler koyduğunuzda, aşınmaya ve yıpranmaya dayanıklı sağlam bir tabana sahip olmanızda fayda var.  Bu yüzden sunta kaidelerden uzak durmakta fayda var.

 

 İmalatçı firma ve fiyat:

Yatak başlığı baza alırken ilk olarak fiyat ve üreticinin markasıyla karşılaşırsınız.  Yüksek kaliteli bir yatak başlığı baza satın almak için biraz bütçe ayırmanız gerekebilir.  Baza da kullanılan mekanikler, sağlam malzeme vb. etkenler fiyatı arttırmaktadır.  Aynı zamanda güvenilirliği yüksek olan markalar, mümkün olduğunca kaliteli bir model seçmenize olanak tanır.

Yatak ve baza seçerken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta daha var ama en önemlisi elbette bazanın görselliğindeki hissedilen kalitesi ve sağlamlık olmaktadır.

Kaide için kullanılan ahşap malzemeler ve özellikle kaide mekaniği hem sağlık hem de güvenlik açısından büyük önem taşımaktadır.  Bu açıdan çıtalı çerçeve, dayanıklılığı ve zarafeti ile karakterizedir.

Baza satın alırken yatağın boyutuna göre baza seçilmelidir. Yatak bazadan büyük veya küçük ise şık durmaz ve konfor açısından sorun yaratabilir. Bu nedenle baza ve yatak ölçüsü dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır.

Yatak seçiminin en önemli nedenlerinden biri sunduğu zemininde yer alan depolama alanıdır.  Bu nedenle, tabanın kutu kısmı masif ahşapla desteklenmelidir.  Aksi takdirde, yatağa koyduğunuz nesneler, oluşturduğu ağırlıktan dolayı yatak tabanının çökmesine ve kırılmasına neden olabilir.

Bu sebepten yatak ve baza seçmeniz önemlilik arz etmektedir. Yatak satın alırken servis hizmetine de oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Tercih ettiğiniz yatak ve bazanın evinize servis edilmesi safhasında bütün işlemler itina ile gerçekleştirilmektedir.